Orkiestra została założona w 1966 r. przez księdza Wojciecha Zygmunta i działała jako orkiestra parafialna, uświetniając swoim udziałem uroczystości kościelne macierzystej oraz okolicznych parafii. Już w pierwszym roku swojej działalności orkiestra dała kilka koncertów. Opiekunem i mecenasem orkiestry od początku jej istnienia do roku 1982 był ks. Wojciech Zygmunt.

historia-1

Od roku 1968 obowiązki kapelmistrza objął Pan Stanisław Pierzchała. Repertuar obejmował pieśni kościelne i marsze.

Rok 1982 przyniósł duże zmiany. Gminny Ośrodek Kultury w Przecławiu objął patronat nad orkiestrą udzielając wsparcia finansowego i merytorycznego, co zapoczątkowało pasmo sukcesów artystycznych.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1986 roku, kiedy to obowiązki kapelmistrza objął Pan Edward Guzik. Modyfikuje on znacznie repertuar i obok granych dotychczas marszy, polek pojawiły się rock’n’roll, samba, boogie-woogie, foxtrott, swing , a także wiele utworów muzyki klasycznej.

historia-2

W 1989 roku orkiestra za swój poziom artystyczny i zaangażowanie otrzymała „Artystyczny Znak Jakości”. Obecnie orkiestra liczy 40 osób, w tym 30 osób to młodzież. Od 1997 r. wraz z orkiestrą występuje 25osobowa grupa choreograficzna dziewcząt, dodając uroku pokazom orkiestry.

historia-3

W 2005 roku podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych po raz czwarty z rzędu zdobyła I miejsce w Konkursie Parady Marszowej udowadniając tym samym, że dotychczasowe sukcesy nie są dziełem przypadku oraz, że jest jedną z najlepszych orkiestr w Polsce. A potwierdzeniem tego było zdobyte Grand Prix Festiwalu. W 2009 roku zespół zajął I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych – Krynica 2009 w kategorii Parada Marszowa, oraz III miejsce w Koncercie Scenicznym.

historia-4

W roku 2010 kapelmistrzem orkiestry zostaje Tomasz Marut. Powstaje dziecięca grupa baletowa, której opiekunem zostaje pani Katarzyna Bogdan. Orkiestra bierze udział w XXI Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP – Krynica Zdrój , gdzie zajmuje 1 miejsce w koncercie scenicznym i w przemarszu.

historia-5

Orkiestra z Dobrynina stale zapewnia oprawę muzyczną uroczystościom kościelnym, środowiskowym i państwowym na terenie województwa, a także kraju i Europy. Bierze udział w licznych przeglądach i turniejach muzycznych.

W lipcu 2011 roku do Zarządu Stowarzyszenia „Orkiestra Dęta Dobrynin” zostaje powołana Maria Sukiennik, która podejmuje się niełatwego zadania – uchylenia ogłoszonej i zarejestrowanej w Sądzie likwidacji stowarzyszenia. Po około roku pracy udaje się uchylić likwidację i Stowarzyszenie wraca do normalnej działalności.

W maju 2012 roku pałeczkę Kapelmistrza Orkiestry przejmuje młody, bardzo ambitny, dotychczasowy jej muzyk – Dariusz Bańka. Jego pierwsze wyzwanie w wieku 16 lat to koncert Orkiestry w ramach 45-lecia istnienia na Placu Armii Krajowej w Mielcu.

historia-7

Najstarsza Grupa Taneczna „Mażoret” bierze udział w Programie TV „Got to Dance – Tylko Taniec”, najpierw w eliminacjach w Krakowie, a później w programie głównym w Warszawie.

historia-8

W tym samym roku Orkiestra wraz z mażoretkami, po dłuższej przerwie wyjeżdża na zagraniczny Festiwal Orkiestr Dętych do Kamienicy Czeskiej, gdzie zostaje wyróżniona.

Rok 2013 Orkiestra zaczyna serią Koncertów Noworocznych – Dobrynin, Przecław – ostatni do dnia dzisiejszego Koncert Noworoczny w miejscowości, w której Koncerty Noworoczne stały się tradycją i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem oraz Mielec – Rzochów.

Grupy Taneczne „Mażoret” w maju uczestniczą w Mistrzostwach „Mażoretek” Polski Południowo – Wschodniej w Pustkowie zdobywając czołowe miejsca oraz w Festiwalu Tańca w Krośnie.

Orkiestra bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych na Węgrzech, gdzie wykonuje szereg Koncertów w następujących miastach: Csongrad – Miasto Wojewódzkie, Morahalom i Cserkeszőlő. Orkiestra zostaje wyróżniona.

historia-10a

Rok 2014 – Kolejne Koncerty Noworoczne – Dobrynin, Kolbuszowa, Pustków oraz Mielec-Rzochów.

Mażoretki po raz drugi z rzędu uczestniczą w Mistrzostwach „Mażoretek” Polski Południowo – Wschodniej w Pustkowie, gdzie zdobywają nominację a zarazem awans do finału głównego, który odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu. Niestety z rożnych powodów, w tym powodów finansowych lecz także, że finały odbyć się miały dzień przed maturami „Mażoretki” nie biorą udziału w tych finałach, ponieważ kilka „Mażoretek” to maturzystki.

Orkiestra wraz z mażoretkami bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest 2014”, który odbywa się w Bułgarii na Słonecznym Brzegu. Tam spośród ponad 70-ciu Orkiestr
i zespołów muzycznych zdobywa tytuł „BEST OF THE BEST” – Najlepsza z Najlepszych, co jest jednym z największych osiągnięć na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

historia-11

We wrześniu Orkiestra wraz z mażoretkami uczestniczy w XI Festiwalu Orkiestr Dętych
w Świdniku, gdzie jest rozchwytywana i rozpoznawalna bardziej niż inne, a świadczą o tym liczne wywiady do lokalnych gazet oraz lokalnej TV.

Rok 2015 – Tradycyjnie szereg „Koncertów Noworocznych”. Orkiestra zapewnia oprawę wielu uroczystości rangi państwowej.

W czerwcu wraz z mażoretkami uczestniczy w XVI Podkarpackiej Paradzie Orkiestr Dętych, gdzie zajmuje I miejsce i jest bezapelacyjnie najlepsza, o czym świadczą słowa głównego organizatora: „Serdecznie gratuluję, zapraszam w przyszłości. Siedzieliśmy tutaj zasłuchani i jeszcze ten piękny występ na koniec. Naprawdę gorące gratulacje”.

historia-12

Tydzień później Orkiestra otrzymuje Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W sierpniu Orkiestra wraz z mażoretkami uczestniczy po raz drugi z rzędu w „Balkan Fol Fest 2015” – tym razem w Bułgarii na Złotych Piaskach. Zarówno Orkiestra jak i Grupy Taneczne „Mażoret” otrzymują po raz kolejny tytuł „BEST OF THE BEST” .

Orkiestra w okresie jesienno-zimowym wykonuje koncerty podczas meczów PGNiG Superligii Mężczyzn, jednocześnie dopingując własną drużynę – PGE Stal Mielec.

Rok 2016 to rok historyczny. 27 marca o godzinie 6.00 Orkiestra świętowała swój Jubileusz oprawiając mszę rezurekcyjną w Parafii Dobrynin. Dokładnie 50 lat temu na Mszy Świętej Rezurekcyjnej w tej Parafii po raz pierwszy zabrzmiały dźwięki Orkiestry z Dobrynina, której założycielem był wówczas Ksiądz Wojciech Zygmunt – pierwszy proboszcz tej parafii, po wydzieleniu z Parafii Rzochów.

historia-13